Recep Taşcı Din, Siyaset ve Yaşama dair makaleler.

Savaş

S

İyi bir savaş veya kötü bir barış hiç olmamıştır.
Benjamin Franklin*

Savaşın ne olduğunu bilmeyen yoktur fakat bir savaşın nasıl olduğunu, savaş esnasında ölen yüzbinlerce insan, cesetler, kan kokusu, ölen çocuklar, kadınlar, gençler…İşte bunların farkında olamayan milyonlarca insan var. Savaşın korkunç tarafı ise savaş esnasında insanların nasıl öldükleri, bazen bir bomba ile, bazen mayın veya uzun namlulu silahların kurşunları ile, bu şekilde ölmüş insanların cesetleri ne halde olur hiç düşündünüz mü? Ya ölenlerin geride bıraktığı insanlar annesi, babası, kızı, oğlu, kardeşi asıl acı ölenler için değil geride kalanlar için ömür boyu süren bir işkencedir.

İnsan varolduğu günden buyana hep savaşmıştır peki ne için? Toprak, para, din, siyasi güç yada çoğu zaman hiç bir şey için. Milyonlarca yıldır savaşan insan ne kazanmıştır? Sadece geçici bir süre için toprak, para ve güç peki ölen sayısız insan için bunca acı ve gözyaşına değer mi?

Çok eskilere gitmeden yakın tarihimize bir bakalım, sadece Adolf Hitler’in katlettiği insan 5 milyondan fazla, Josef Stalin ise yaklaşık 3 milyon insan katletmiştir, evet savaş demiştik bunlar savaş değil kişilik bozuklukları peki ya savaşlara bakalım 1. ve 2. Dünya Savaşında 70-80 milyon kadar insan ölmüştür bu savaşları başlatan kişilerde en az Adolf Hitler kadar suçludur bu katliam ve savaşlardan sonra insanlık ne kazanmıştır aklınıza gelen soru ülkemizin bağımsızlığını kazandık olabilir fakat yanlış soru ve yanlış cevap olacaktır çünkü zaten baştan beri bir savaş içinde olmasa insanlık bağımsızlığını kaybedip kazanmak zorunda kalmayacak herkes varolduğu topraklarda yaşamına devam edecek daha fazla güç ve toprak için milyarca insan ölmeyecek, Kısaca Osmanlı ve Türk devletlerine bakacak olursa sadece Osmanlı 1071 Malazgirt Meydan Muharebesinden Cumhuriyetin kuruluşuna kadar 70 den fazla savaşa katılmıştır bunların bazıları düzenlenen seferler bazıları Osmanlıya yapılan saldırılar sonucu, bugün geriye dönüp baktığımızda geride elimizde kalan nedir, hem bizim için hem de karşı devletler için sadece ölen milyonlarca insan, doğa zaten her millet, toplum veya insan için bir yer ayırmış hatta dünyada bütün insanlara yeteceğinden çok daha fazla yer var.


*ABD’li yayımcı, yazar, mucit, felsefeci, bilim insanı, siyasetçi ve diplomat.

Yorum Ekle

Yazan: Recep
Recep Taşcı Din, Siyaset ve Yaşama dair makaleler.