Recep Taşcı Din, Siyaset ve Yaşama dair makaleler.

İktidar

İ

İktidar, yönetme gücünü elinde bulunduran kişi ya da kişiler. Örneğin, krallıkla yönetilen bir ülkede iktidar kraldayken demokrasiyle yönetilen bir ülkede iktidar, seçimle iş başına gelen seçilmişlerdir. Yöneten ve yönetilenlerin olduğu bir toplumda var olan kısıtlı kaynakları yönetilenlere tek başına dağıtma şansını elinde bulunduran kişidir. Fakat bu dağıtma işini nasıl yaptıklarını bi düşünelim? ve demokrasiyle seçilmiş kişilerin kraldan ne gibi fark ve ayrıcalıkları olduğunuda.

Türkiyede ve Dünyada iktidara getirilmiş kişi veya kişiler yaptıkları ve yapacakları herşeyin meşru olduğunu düşünüyor,  buna inanıyorlar, istedikleri yasaları çıkartıp, devlet hazinesinden kendilerine istedikleri bütçeyi ayırabiliyor, şahsi harcamalarını hazineden karşılayabiliyorlar, o halde demokratik seçimlerin olmasının kime ne faydası var gibi bir soruyu sormadan geçemiyoruz, burada bize kralın kim olacağını sözde seçme şansı veriyorlar gibi bir durum söz konusu.

Edmund Burke’nin dediği gibi ‘’Bir kes gücün tadını almış ve faydasını görmüş kişiler, isterse sadece bir yıl için olsun, asla kendi istekleriyle onu terk edemezler.’’

Yorum Ekle

Yazan: Recep
Recep Taşcı Din, Siyaset ve Yaşama dair makaleler.